آهن سادات
  آهن سادات
  آهن سادات
  تهران بزرگراه آزادگان،خیابان غفاری، بنگاه سادات

  پروفیل چیست ؟ و کاربرد انواع پروفیل

  مقدمه

  در صنایع مختلفی همچون ساختمان سازی، خودرو سازی و نظامی از مواد بسیار زیادی برای ساخت سازه‌ها به کار می‌رود که از جمله این مواد می‌توان به انواع پروفیل اشاره کرد. پروفیل‌ها مقاطعی تو خالی هستند که از آنها برای ساخت و ساز و استحکام سازه‌ها استفاده می‌شود. پروفیل‌ها در انواع و شکل‌های متفاوتی ساخته می‌شوند که از برخی از آنها در صنعت ساختمان سازی استفاده می‌شود. نوعی دیگر از پروفیل‌ها که برای ساخت آن به تجهیزات پیشرفته تری نیاز است، در صنایع خودرو سازی و نظامی به کار می‌رود. در ادامه به بررسی کاربردهای انواع پروفیل و قیمت پروفیل می‌پردازیم، با ما همراه باشید.

   

  پروفیل چیست؟

  پروفیل‌ها مقاطعی تو خالی با استحکام بالا هستند که از آنها در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. پروفیل مقطعی با طول و ابعاد مشخص است که در شکل‌های متنوعی ساخته می‌شود. پروفیل‌ها با توجه به جایی که قرار است از آنها استفاده شود، دارای شکل و جنس متفاوتی هستند که کارایی آنها را تغییر می‌دهد. به عنوان مثال از پروفیل‌های آلومینیومی برای ساخت چارچوب درب و پنجره استفاده می‌شود که از استحکام و وزن مناسبی برخوردار هستند. از دیگر انواع پروفیل که می‌توان نام برد، پروفیل‌های باز هستند که در صنایع ساختمان سازی برای ساخت تسمه، تیرآهن، میلگرد، نبشی، ناودانی، هاش و چهارپهلو استفاده می‌شوند.

  برای کار‌های سنگین که به استحکام و قدرت بیشتری نیاز است، از پروفیل‌های باز با سطح مقطع Z استفاده می‌شود. پروفیل Z به دلیل استحکام بسیار زیاد آن در ساخت سوله‌ها، سالن‌های ورزشی، انبارها و پارکینگ‌های عمومی به کار می‌رود. برای موارد سبک مانند ساخت چهارچوب درب و پنجره از پروفیل‌های بسته استفاده می‌شود.

  درباره آهن پروفیل

  معرفی انواع پروفیل

  پروفیل‌ها با توجه به کاربرد و جایی که قرار است استفاده شوند دارای شکل و جنس‌های متفاوتی هستند. در ادامه این مقاله به بررسی انواع پروفیل و پس از آن به بررسی قیمت پروفیل  می‌پردازیم.

   

  پروفیل ساختمانی

  برای صنعت ساختمان سازی از سه نوع پروفیل استفاده می‌شود. پروفیل‌های صنعت ساختمان سازی با نام‌های پروفیل نورد گرم، نورد سر و مرکب شناخته می‌شوند.

  پروفیل نورد گرم، از نورد گرم شمس‌های فولادی و ایجاد پروفیل به شکل قوطی استفاده می‌شود. برای کارهای سبک ساختمانی که به قدرت و استحکام کمتری نیاز است از پروفیل‌های نورد سرد استفاده می‌شود. پروفیل نورد سرد از خم کردن و پرس کرد ورقه‌های فولادی استفاده می‌شود.

  نوع دیگری از پروفیل‌های ساختمانی که در دو نوع باز و بسته ساخته می‌شوند، پروفیل‌های مرکب هستند. پروفیل‌های مرکب از اتصال قطعه‌های پروفیل گرم و سرد درست می‌شوند. برای ساخت درب و پنجره ساختمان، پروفیل درب‌های کرکره‌ای و پروفیل یو پی وی سی از نوع بسته استفاده می‌شود. برای ساخت تیرآهن، تسمه، میلگرد، ناودانی، نبشی و چهارپهلو نیز از پروفیل‌های باز استفاده می‌شود.

   

  پروفیل کامپوزیتی

  یکی از انواع پر کاربرد پروفیل در صنعت ساختمان سازی، پروفیل‌های کامپوزیتی است. به دلیل مقاومت بیشتر پروفیل‌های کامپوزیتی در برابر خوردگی و ارتعاش که سبب افزایش طول عمر سازه می‌شود، این پروفیل‌ها محبوبیت بسیار بالایی را در بازار کسب کرده‌اند. از این پروفیل‌ها برای استفاده در شرایط آب و هوایی بد استفاده می‌شود. یکی دیگر از عواملی که سبب محبوبیت پروفیل‌های کامپوزیتی شده، وزن کم آن است. استفاده از پروفیل‌های کامپوزیتی وزن نهایی ساختمان را به مقدار چشمگیری کاهش می‌دهد.

   

  پروفیل آلومینیومی

  در ساختمان سازی برای ساخت درب و پنجره‌ها از پروفیل آلومینیومی استفاده می‌شود. از این پروفیل در سایر صنایع نیز استفاده می‌شود. پروفیل‌های آلومینیومی در بهینه سازی مصرف انرژی نسبت به پروفیل‌های آهنی عملکرد بهتری دارند.

  پروفیل و کاربرد آن

  پروفیل گالوانیزه

  پروفیل گالوانیزه برای ساخت درب و پنجره‌های یو پی وی سی استفاده می‌شود. وزن کم و استحکام بالا در برابر فشارهای وارده باعث به کار گیری این پروفیل می‌شود.

   

  کاربردهای انواع پروفیل

  همانطور که گفته شد، پروفیل‌ها در صنایع مختلفی به کار می‌روند و صنعت ساختمان سازی بزرگترین صعنتی است که بیشترین استفاده از پروفیل را دارد. از پروفیل‌های ساختمانی در موارد بسیاری استفاده می‌شود که در ادامه به بررسی کاربردهای انواع پروفیل می‌پردازیم.

  از پروفیل‌های آهنی و آلومینیومی در ساخت درب و پنجره‌ها استفاده می‌شود. برای ساخت نرده‌های فلزی نیز از پروفیل‌هایی با سطح مقطع مربع و مستطیل با مقاطع کوچک استفاده می‌شود. پروفیل‌های مربع مستطیلی با مقاطع بزرگ که به آنها ستونی نیز می‌گویند برای ساخت ستون و اسکلت ساختمان‌ها استفاده می‌شوند.

  یکی دیگر از صنایع بزرگ که از پروفیل‌ها استفاده می‌کند، صنعت خودرو سازی است. در خودرو سازی از پروفیل‌های مربع و مربع مستطیل بسیار استفاده می‌شود.

  پروفیل‌های به شکل Z نیز برای استحکامات بسیار سنگین و بزرگ به کار می‌روند. از پروفیل‌های نورد سرد مانند نبشی و ناودانی برای موارد سبک که به مقاومت بسیار زیادی لازم ندارند، استفاده می‌شود. از پروفیل‌های نورد سرد در ساخت چهار چوب درب‌های بزرگ آهنی و انواع قالب‌های فلزی در ماشین آلات نیز استفاده می‌شود.

   

  قیمت قوطی پروفیل

  عوامل بسیار زیادی بر قیمت پروفیل و قیمت قوطی پروفیل تاثیر گذار است که در زیر به بخشی از این موارد می‌پردازیم.

  • متراژ مورد نیاز
  • ضخامت پروفیل به کار رفته
  • نوع فرآیند ساخت
  • نوع سطع مقطع
  • جنس آلیاژ به کار رفته

   

  نتیجه گیری

  در این مقاله سعی شد تا شما را با کاربرد انواع پروفیل و قیمت پروفیل آشنا کنیم. همانطور که گفته شد، پروفیل‌ها و همچنین قوطی پروفیل بیشترین کاربرد را در صنایع مختلف دارند و با توجه به کاربرد مورد نظر در شکل‌ها و انواع مختلف ساخته می‌شوند. استفاده از پروفیل باعث کاهش وزن و افزایش استحکام سازه‌ها می‌شود و همین موارد باعث افزایش محبوبیت پروفیل‌ها شده است.

   

  یک پاسخ به “پروفیل چیست ؟ و کاربرد انواع پروفیل”

  1. سوله سبک گفت:

   چقد خوبین شما ❤️❤️❤️

   سوله سبک

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *