آهن سادات
  آهن سادات
  آهن سادات
  تهران بزرگراه آزادگان،خیابان غفاری، بنگاه سادات

  آهن نبشی چیست و چگونه شناخته و قیمت‌گذاری می‌شود؟

  آهن نبشی چیست و کاربرد آن

  آهن نبشی یکی از پروفیل‌های پرکاربرد در صنعت ساختمان‌سازی است. نبشی دارای انواع مختلفی است؛ ازجمله نبشی استیل، نبشی پی.وی.سی، نبشی چوبی، نبشی پلاستیکی، نبشی آلومینیومی و انواع دیگر. از این محصول برای ساخت انواع چهارچوب‌ها، سقف‌های سبک، پایه‌های ستونی لازم برای پلکان‌ها، شیروانی‌ها و بین ستون‌ها استفاده می‌شود. واضح است که محصولی با چنین طیف گسترده‌ای از کاربردها، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان زیادی دارد. البته غالب نبشی‌های مورداستفاده، از فولادهای ساختمانی تولید می‌شوند.

  از نظر ظاهری، آهن نبشی از دو صفحه‌ی عمود برهم ساخته شده است. درواقع، دو صفحه‌ی مستحکم که باهم زاویه‌ی نود درجه می‌سازند و شبیه یک کنج به‌نظر می‌رسند و یادآور مفهومی هستند که از «نبش» در ذهن داریم. در اغلب موارد، نبشی‌ها با دو ضلع برابر ساخته می‌شوند که به آن‌ها نبشی بال مساوی گفته می‌شود. البته در مواردی هم، بنا به ضرورت کاربرد، طراحان نبشی‌ها را با طول اضلاع نابرابر می‌سازند؛ درواقع نبشی بال نامساوی متشکل از دو صفحه‌ی غیرهم‌سانِ عمود برهم است.

  شاید دو نوع رایج نبشی‌ها با عناوین پرسی و فابریک به‌گوش‌تان خورده باشد. تفاوت این دو نوع نبشی به روش ساخت آن‌ها مربوط می‌شود. این تقسیم‌بندی به تفاوت فرایند شکل‌دهی آن‌ها برمی‌گردد که منجر به خواص مکانیکی متفاوتی در دو نوع نبشی پرسی و فابریک می‌شود.

  وزن آهن نبشی چه‌قدر است؟

  جداول استانداردی دردسترس مصرف‌کنندگان نبشی‌ها قرار دارد که وزن نبشی‌ها را برحسب سایز و ابعاد آن‌ها مشخص کرده است. همان‌طور که منطقاً به‌نظر می‌رسد، وزن نبشی‌ها تابع اندازه‌ی آن‌هاست. برای استفاده از جداول استاندارد موجود و فهمیدن وزن نبشی‌ها، نخست باید بدانیم سایز نبشی‌ها را با چه استانداردی و چگونه اعلام می‌کنند.

  اندازه‌ی آهن نبشی را چگونه گزارش می‌دهند؟

  برای مشخص‌کردن اندازه‌ی نبشی لازم است دو مؤلفه‌ی آن یعنی ضخامت نبشی و اندازه‌ی دو بال آن بیان شود. اشاره شد که نبشی‌ها از نظر یک‌سان‌بودن یا نبودن اندازه‌ی دو بال‌شان به دو نوع نبشی بال مساوی و نامساوی تقسیم می‌شوند. اگر نبشی از نوع بال مساوی باشد، ذکر دو عدد برای مشخص‌کردن سایز آن کلفی است؛ یک عدد مربوط به ضخامت نبشی و یکی هم اندازه‌ی بال که مربوط به هر دو بال است. به‌عنوان مثال اگر ضخامت یک نبشی با بال‌های مساوی برابر با ۵ میلی‌متر و اندازه‌ی هریک از بال‌های آن ۵۰ میلی‌متر باشد، در گزارش سایز این نبشی می‌گوییم نبشی ۵*۵۰ یا پنج در پنجاه است.

  حال اگر بخواهیم ابعاد یک نبشی با بال‌های نامساوی را مشخص کنیم، همان‌طور که قابل‌حدس است به گزارش سه عدد نیازمندیم: ضخامت، اندازه‌ی یکی از بال‌ها و اندازه‌ی بال دیگر. پس اگر اندازه‌ی یک نبشی را به‌صورت ضرب سه عدد مشاهده کردیم، آن نبشی، از نوع بال‌های نامساوی است. به‌طور مثال ۶*۴۰*۶۰ ابعاد مربوط به نبشی‌ای با ضخامت ۶ و اندازه بال‌های ۴۰ و ۶۰ است. به این نبشی، نبشیِ شش در چهل در شصت می‌گویند.

  آهن نبشی چیست

  قیمت نبشی به چه عواملی بستگی دارد؟

  قیمت آهن نبشی وابسته به کاربرد آن، اندازه‌ی ابعادش و استانداردهای مطابق با آن است. در دو گام قبلی، به‌ترتیب توضیح داده شد که برای دانستن وزن نبشی، باید ابعاد نبشی را بدانیم و ابعاد نبشی هم به دو صورت گزارش می‌شدند که صورت گزارش‌دهی ابعاد نبشی، همان مبنای نام‌گذاری آن‌ها است.

  نبشی‌هایی که در داخل کشور از آن‌ها استفاده می‌شوند، به دو صورت تولید داخل و واردات تأمین می‌شوند که هرکدام از آن‌ها مطابق با استانداردهای مختلفی ساخته می‌شوند. خود نبشی‌های تولید داخل کشور هم در استانداردهای متنوعی تولید می‌شوند.

  یکی از مهم‌ترین عواملی که در تعیین قیمت نبشی‌ها مؤثر است، همین استاندارد مدنظر تولیدکننده‌ی آن است. خریدار حتماً باید در هنگام خرید به استانداردی که تولیدکننده به آن ارجاع می‌دهد توجه کند.

  درکنار استاندارد ذکرشده، عامل تعیین‌کننده‌ی دیگر در مشخص‌شدن قیمت آهن نبشی، همان ابعاد است که برای هر استانداردی، معمولاً جداولی از قیمت‌ها برحسب ابعاد مختلف در دسترس است.

   

  دیگر کاربردهای نبشی

  معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین کاربردهای نبشی به استفاده‌ی آن در ساختمان‌سازی مربوط می‌شود. اما استفاده از نبشی‌ها به این کاربرد محدود نمی‌شود. از نبشی‌ها در موارد بسیاری چون ساخت پایه برای تجهیزات فیزیکی، ساخت قفسه‌های آهنی، ساپورت برای سینی‌های کابل برق و مواردی از این‌دست استفاده می‌شود. از نبشی‌ها حتی در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی هم استفاده می‌شود؛ یکی از کاربردهای این محصول، ساخت ساپورت لوله در پتروشیمی‌ها و نیروگاه‌ها است.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *