آهن سادات
  آهن سادات
  آهن سادات
  تهران بزرگراه آزادگان،خیابان غفاری، بنگاه سادات

  هرآنچه باید درباره «بولت» بدانید

   

  اگر با «بولت» آشنایی ندارید یا تمایل دارید که اطلاعات بیش‌تری درباره‌ی آن کسب کنید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد. یادداشت زیر درباره‌ی بولت، کاربرد، انواع و اقسام آن است.

  بولت چیست و به چه کاری می‌آید؟

  بولت (پیچ) یک نوع بست از جنس میلگرد است. از بولت در کارهای عمرانی و ساخت‌وساز استفاده می‌شود. در ساخت‌وسازها، به‌منظور اتصال بین صفحه زیر ستون و فونداسیون از بولت استفاده می‌کنند. بولت‌ها در اندازه‌ها و طول‌های مختلفی تولید می‌شوند. معمولاً انتهای بولت‌ها را با هدف افزایش درگیری خم می‌‌کنند. درنتیجه، بولت‌ها ظاهری شبیه به عصا دارند. بولت‌ها در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی تولید و عرضه می‌شوند، که هرکدام با توجه به ویژگی‌های‌شان، کاربردهای مختلفی دارند. درادامه‌ی این مقاله، درباره‌ی انواع بولت‌ها و موارد استفاده‌ی هرکدام، اطلاعاتی را با شما درمیان می‌گذاریم.

  درباره بولت چه میدانید

  انواع بولت‌ها

  انکر بولت (Anchor Bolt)

  کلمه Ancho به‌معنای محکم بستن یا مهار کردن است. انکربولت‌ها ابزارهایی برای نصب ماشین‌ها و ابزارآلات صنعتی داخل فونداسیون هستند. هم‌چنین از این وسیله، به‌منظور نصب صفحه‌های فلزی روی سطوح استفاده می‌شود؛ صفحه‌های فلزی می‌توانند ابعاد مختلفی داشته باشند و منظور از سطوح هم، سطوحی از جنس‌‌های مختلف بتن، سنگ، آجر و … است.

  این ابزار کاربردهای متنوعی دارد. نصب پارتیشن‌ها و سقف‌های کاذب، یکی از مهم‌ترین کاربردهای آن است. هم‌چنین از انکر بولت‌ها در نصب تجهیزات بیمارستانی و لوازم بهداشتی استفاده می‌شود.

   

  آی بولت (Eye Bolt)

  واژه‌ی Eye در عنوان این نوع بولت برای شما آشناست. آی بولت یک ‌نوع پیچ است که در انتهایش یک حلقه دارد. به‌عبارت‌دیگر، این وسیله پیچی‌ست که به سر آن یک حلقه‌ی توخالی وصل شده است. ساختار ظاهری این پیچ، آن را شبیه به چشم ساخته و دلیل نام‌گذاری‌اش هم همین وجه فیزیکی و ظاهری آن است. از حلقه‌‌ی انتهای آن می‌توان طناب یا زنجیری را عبور داد و به آن متصلش کرد.

   

  یو بولت (U Bolt)

  تاکنون حتماً علت نام‌گذاری این وسیله را هم حدس زده‌اید. شکل ظاهری این بولت، شبیه به حرف لاتین U است. انحنای داخلی این پیچ، کاربردش را به سطوح گردی چون لوله مرتبط می‌کند. از یو بولت‌ها به‌منظور ساپورت لوله‌های نفت و گاز در پایپینگ استفاده می‌شود. ازهمین‌رو، این محصول را براساس شماره و سایز لوله‌ها نام‌گذاری می‌کنند. در نام‌گذاری این ابزار، بعد از کلمه‌ی یو بولت، از  یک عدد یاد می‌شود که آن عدد بیان‌گر این است که یو بولت، برای مهار لوله‌ای با آن سایز به‌کار گرفته شده است.

  قیمت بولت

  جی بولت (J Bolt)

  از نظر ظاهری شبیه به حرف لاتین J است و همان‌طور که به‌نظر می‌رسد، خاصیت قلابی دارد و در مواردی از آن استفاده می شود که نیازی به یک قلاب گیرنده باشد.

   

  رول بولت (Roll Bolt)

  مبنای کار رول بولت‌ها شبیه به اتصال پیچ و رولپلاک در سطوح دیوار است؛ یعنی خاصیت افزایش حجم اتصال دارد. از این وسیله به‌منظور اتصال صفحه‌های فلزی روی سطوح سنگی و بتنی در ساخت‌وسازها استفاده می‌شود. رول بولت‌ها از یک استوانه‌ فلزی، یک پیچ سرمخروطی، یک مهره و یک واشر تشکیل شده‌اند. از این ابزار این‌گونه استفاده می‌شود که  نخست سر مخروطی پیچ به داخل سوراخ مدنظر وارد می‌شود؛ سوراخی که از قبل در سنگ یا بتن ایجاد شده است. سپس هم‌زمان با بستن مهره رول بولت، استوانه چاک‌دار به‌شکلی تدریجی به‌سمت داخل حرکت می‌کند و استوانه به‌مرور دچار افزایش حجم می‌شود. حرکت استوانه چاک‌دار به داخل، به‌وسیله‌ی واشر صورت می‌گیرد.

  هنگر بولت (Hanger Bolt)

  از هنگر بولت‌ها معمولاً برای اتصال یک وسیله به اشیای چوبی استفاده می‌شود. زمانی‌که استحکام و سرعت بالا در این نوع اتصال‌ها مدنظر باشد، از این وسیله‌ استفاده می‌شود. شکل ظاهری هنگر بولت، شبیه به علامت ضرب‌در است.

   

  اِستاد بولت (Stud Bolt)

  از اِستاد بولت به‌منظور بستن فلنج‌ها و قطعات فلزی در صنعت‌های نفت، گاز و پتروشیمی استفاده می‌شود. این محصول، حاوی یک پیچ دوسر رزوه و دو مهره است. جنس این پیچ‌ها، معمولاً فولاد است که البته با پوشش‌های متنوعی نظیر گالوانیزه و تفلون تولید و عرضه می‌شوند. این محصول در انواع و اندازه‌های مختلفی تولید می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که علاوه‌بر نفت و گاز، دیگر موارد معمول استفاده‌ی استاد بولت هم مربوط به صنایع بزرگ است؛ صنایعی نظیر ساختمان‌سازی، سیمان، خودروسازی، خطوط تولید ماشین آلات و معدن.

   

  در این مطلب سعی شد تا به‌صورت مختصر، اطلاعاتی درباره‌ی کاربردهای مختلف بولت طرح شود و تمایزهای ظاهری و کاربردی میان انواع آن‌ها تشریح شود .

  همچنین در صورتیکه نیاز به قیمت بولت نیز داشته باشید میتوانید از صفحه مربوط به آن در سایت آهن سادات نیز دیدن نمایید.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *