آهن سادات
  آهن سادات
  آهن سادات
  تهران بزرگراه آزادگان،خیابان غفاری، بنگاه سادات

  تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

  تیرآهن لانه زنبوری چیست؟

   

  تیرآهن لانه زنبوری

   

  مقدمه:

  تیرآهن لانه زنبوری از جمله مصالح نسبتا جدید در صنعت ساختمان‌سازی است و از آن به عنوان تیرهای فرعی در سقف و یا تیرهای اصلی حامل استفاده می‌شود. این نوع از تیرآهن‌ها، با برش دادن قطعات آهن و در ادامه جوش دادن آنها به یکدیگر در بدنه آنها شکل لانه زبوری ایجاد می‌شود.

  در ادامه این مطلب ، ما در رابطه با کاربرد تیرآهن لانه زنبوری و همچنین مزایای آن به همراه روش ساخت چنین تیرآهن هایی صحبت خواهیم کرد.

  کاربرد و مزایای استفاده از تیرآهن لانه زنبوری

  به دلیل وجود ساختارهای توخالی در بدنه، این تیرآهن نسبت به انواع کلاسیک، مقاومت خمشی بیشتری داشته و همچنین وزن آن کمتر است. در نتیجه هزینه تمام‌شده آن نیز کمتر خواهد شد. در کنار هزینه پایین‌تر، می‌توان از فضای خالی درون این تیرآهن ها برای عبور لوله‌ها و سیسم‌های برق استفاده کرد. از طرف دیگر، وزن کمتر تیرآهن سبب می‌شود که وزن کلی سازه به طور کلی پایین‌تر بیایید و در نتیجه ساختمان در برابر زلزله ایمن‌تر شود.

  نکته دیگری که می‌توان آن را جز مزایای مهم تیرآهن لانه زنبوری برشمرد، این است که در برابر محدودیت‌های ناشی از طراحی ساختمان‌های امروزی انعطاف‌پذیری لازم را به معمار می‌دهد، در ساختمان‌های امروزی که ارتفاع سقف‌ها کوتاه است و امکان افزایش ضخامت سقف هم وجود ندارد، این نوع تیرآهن‌ها بسیار کارامد عمل کرده و نسبت به سایر انواع کلاسیک بهتر می‌توانند بار سازه را در سقف تحمل کنند.

  علیرغم مزایای گفته شده در مورد تیرآهن‌های لانه زنبوری، این نوع تیرآهن معایبی نیز دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • به دلیل وجود حفره‌های درون تیرآهن، محل اتصال آن با سایر تیرآهن‌ها دچار ضعف است؛ به همین دلیل برای رفع این مشکل برخی از حفرات را در نزدیکی اتصال را با ورق‌های آهنی جوش داده و می‌پوشانند.
  • از طرف دیگر به دلیل کاهش مساحت تیرآهن‌های لانه زنبوری، امکان له‌شدگی در نقاط دارای بار متمرکز وجود دارد که برای رفع آن از جوش صفحات فلزی و یا در صورت امکان از تیرآهن لانه زنبوری دوبل استفاده می‌کنند. همچنین با مدفون کردن این مدل تیرآهن در بتن می‌توان تا حد زیادی ضعف استحکام آن را پوشش داد.
  • ضعف دیگر تیرآهن لانه زنبوری این است که در برابر آتش‌سوزی، مقاومت کمی دارد. راه حل مهندسان برای غلبه بر این مشکل استفاده از تیرآهن مدفون در بتن است. در واقع پوشش بتنی می‌تواند تیرآهن را در برابر حرارت زیاد محافظت کند.
  • علیرغم اینکه این نوع تیرآهن‌ها بخاطر سبکی‌اش باعث افزایش ایمنی در زلزله می‌شوند، اما به دلیل ساختار خاص آنها امکان خمیدگی آنها در نتیجه امواج زلزله وجود دارد.

   

  درباره تیرآهن‌های لانه زنبوری

   

  روش ساختن تیرآهن‌های لانه زنبوری

  یک راه ساده برای تولید این نوع تیرآهن‌ها این است که از یک ورق آهنی با ضخامت یک میلی متر به عنوان شابلون استفاده کننید. این شابلون فلزی را روی تیرآهن معمولی نورد شده قرار داده و طرح آن را علامت‌گذاری کرده و به کمک دستگاه برش هوا و یا گیوتین برش می‌زنند. همانطور که گفته شد برای جبران ضعف این تیرآهن‌ها از جوش دادن ورق فلزی باید استفاده کرد و این نکته را باید در نظر داشت که در تکیه‌گاه حداقل یک حفره را باید با ورق تقویتی به صورت جوش کامل پر کرد.

  جمع بندی:

  در این مطلب بررسی تیرآهن لانه زنبوری را انجام دادیم. هدف ما از این نوشته درک بهتر شما از تیرآهن لانه زنبوری از کاربرد و مزایای آن بود. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما قرار گرفته باشه و در صورتیکه سوال خاصی در رابطه با این نوع تیرآهن داشته باشید میتوانید با مشاوران سایت آهن سادات جهت دریافت مشاوره در ارتباط باشید تا راهنمایی لازم را خدمت شما ارائه نمایند.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *