آهن سادات
  آهن سادات
  آهن سادات
  تهران بزرگراه آزادگان،خیابان غفاری، بنگاه سادات

  بررسی جامع ناودانی سبک و سنگین

  ناودانی سبک و سنگین

  مقدمه بررسی جامع ناودانی سبک و سنگین

  کلمه ناودانی در ذهن عموم مردم ناودانی بارانی را یادآوری می‌کند. اما در این مطلب منظور ما از ناودانی در اصل یک پروفیل به شکل حرف U لاتین است. یک پروفیل ناودانی از یک سطح افقی که اصطلاحا به آن جان و دو سطح عمود بر آن که به آنها بال گفته می‌شود، تشکیل می‌شود. پروفیل‎های ناودانی به خاطر شکل ظاهرشان مصارف صنعتی و ساختمان گسترده‌ای دارند. در این مطلب می‌خواهیم به بررسی جامع ناودانی سبک و سنگین بپردازیم.

  تفاوت ناودانی سبک و سنگین:

  در سراسر دنیا ناودانی‌ها با جنس، روش تولید و استاندارد متفاوت تولید می‌شوند. ناودانی‌ها اگرچه ساختارهای ساده‌ای دارند، اما از نظر وزنی متفاوت هستند. وزن یکی از معیارهای تقسیم بندی برای ناودانی به شمار می‌آید.  از نظر وزنی می‌توان ناودانی‌ها را در دو نوع سبک و سنگین گنجاند. برای تعیین نوع سبک و سنگین ناودانی از استاندارد اشتال استفاده می‌گردد. به این صورت که اگر وزن آنها کمتر از این استاندارد باشد سبک و اگر وزن بیشتر باشد، سنگین به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که این دو از نظر ابعاد و کارکرد نیز با یکدیگر تفاوت‌های زیادی دارند.

  ناودانی سبک:

  به طور کلی هر ناودانی که وزن آن کمتر از وزن جدول استاندارد اشتال باشد، ناودانی سبک نامیده می‌شود. یعنی ابعاد و وزن آن کمتر از مقداری است که در جدول‌های مهندسی محاسباتی برای آن تعیین شده‌ است. همچنین به دلیل وزن کمتر ناودانی سبک، قیمت آنها از ناودانی سنگین کمتر است. ناودانی‌های تولید داخل کشور وکشورهای روسیه و ترکیه در دسته سبک قرار می‌گیرند.

  کاربرد ناودانی سبک چیست؟

  این نوع ناودانی در مصارف ساختمانی کاربرد فراوانی دارد. از جمله کاربرد آن در ساختن چهارچوب‌های در و پنجره و یا ترمیم بخش‌های بنای تخریب شده است. به طور کل در کارهای که نیاز به تحمل فشار زیاد ندارد از ناودانی سبک استفاده می‌گردد.

  ناودانی سنگین:

  از لحاظ وزن و ابعاد، وزن این ناودانی‌ها کاملا با استاندارد اشتال مطابقت دارند و یا ممکن است وزن آنها بیشتر هم باشد. به طور کلی این محصول کاملا بر اساس وزن و ابعادی که در جدول‌های محاسباتی درج شده، تولید می‌شوند. عموما ناودانی‌های که در کشورهای اروپایی تولید می‌شوند، سنگین هستند و در ایران به آن ناودانی اروپایی یا سنگین گفته می‌شود.

  کاربرد ناودانی سنگین چیست؟

  به خاطر اینکه این ناودانی‌ها از لحاظ ضخامت و وزن سنگین هستند، بیشتر در پروژه‌های سنگین و صنعتی کاربرد دارند. ناودانی‌های که در اروپا تولید می‌شوند از نوع سنگین هستند و طبق استاندارد UNP تولید می‌شوند. از ناودانی سنگین می‌توان در ساخت تیر، ستون، پروژه‌های سنگین و صنعتی استفاده می‌کنند.

  جمع بندی:

  در این مطلب بررسی جامع ناودانی سبک و سنگین را انجام دادیم. هدف ما از این نوشته درک بهتر شما از ناودانی و تفاوت ناودانی سبک و سنگین بود. این دو محصول از نظر وزن، ابعاد، کارایی و قیمت با هم تفاوت دارند. ناودانی سبک برای مواردی که نیاز به تحمل فشار کمتر و ناودانی سنگین برای مصارفی که نیاز به تحمل نیرو بیشتر است، کاربرد دارد.

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *